Katalog Tasarımı

katalog tasarımı

Katalog Tasarımı Nedir?

Firmanızın / markanızın verdiği hizmetleri ya da ürettiği ürünleri ve sizinle ilgili genel bilgileri tanıtmak amacıyla hazırlanmış basılı ve dijital platformlarda kullanılabilen bir pazarlama aracına katalog denilmektedir. Amaç mevcut müşterilere yeni ürünleri /hizmetleri tanıtmak, potansiyel müşterileri ise sektördeki varlığınızdan haberdar etmektir.

Katalog Tasarımının Önemi

Pazarlama departmanın en güçlü argümanlarından biri olan katalog tasarımı sizi hiç tanımayan kurum ve kişiler karşısında bir prestij sağlamaktadır. Bu nedenle önemi çok büyüktür.

Katalog tasarımı çalışmalarında profesyonel ve deneyimli bir ajans ile çalışmak size çok büyük katkı sağlayacaktır. Çünkü firmanızın/markanızın büyüklüğünü, deneyimini, ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin kalitesini hiç bilmeyen kişileri ilk aşamada etkilemenin en iyi yoludur.

Katalog Tasarımınızda Neler Yer Almalıdır?

Firma / Marka Hakkında Genel Bilgiler

Sadece ürün ya da hizmet odaklı hazırlanan katalog tasarımlarında firmanızdan/markanızdan hiç bahsedilmemesi ciddi bir eksidir. Çünkü ürün ve hizmetlerini alma potansiyelini alma potansiyelindeki firmalar sizin de kim olduğunuzu merak etmektedir.

Bu noktada katalog tasarımında bulunmasını önerdiğimiz bazı konu başlıkları;

  • Tarihçeniz,
  • Sahip olduğunuz sertifikalar ve belgeler,
  • Üretim yapıyorsanız üretim kapasiteniz,
  • Üretim kapasiteniz,
  • Ofisiniz ya da üretim alanınızdan çekilmiş profesyonel fotoğraflar,

Ürünler / Hizmetler

Ürün ya da hizmetlerinizi doğru şekilde başlıklara ayırmalı, kolay anlaşılır bir katalog tasarımı hazırlamalısınız. Bu sayede mevcut ve potansiyel müşterileriniz katalog’unuz içerisinde katbolmaz. İstedikleri bilgilere hızlıca göz gezdirirler. Bu noktayı bir web sitesi gibi düşünebilirsiniz. Nasıl bir web sitesinde en hızlı şekilde sonuca ulaşmak istiyorsak, katalog tasarımı da bu şekilde planlanmalıdır.

Haberler / Yeni Gelişmeler

Firmanızın katıldığı büyük etkinlikler, fuarlar gibi organizasyonlar katalog’da yer alabilir. Ayrıca yeni çıkarttığınız bir ürün/hizmet grubunu ön sayfalara dikkat çekici şekilde ekleyebilirsiniz. Bu sayede ilgi çekici içerik oluşturmuş olursunuz. Bazı firmaların her sene yeni katalog tasarımı yaptığını görmekteyiz. Bunun nedeni sürekli ürünlerde/hizmetlerde değişiklik olması değildir. Temel neden yenilikleri, güncelleştirmeleri duyurmaktır. Günümüzde bir katalog’un çok uzun yıllar geçerliliği kalmamıştır. Bundan dolayı da az adet baskı yapılıp, daha çok dijital ortamlarda katalog kullanılmaktadır.

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Dikkat Çekici

Kapak tasarımından, iç sayfalarına katalog tasarımının dikkat çekici olması size her zaman kazandırmaktadır.

Rakiplerinizden Farklı

Bazı sektörlerde birbiriyle neredeyse kopya denilebilecek kadar aynı katalog’lar görmekteyiz. Bunun nedeni, katalog tasarımını bir yatırım değil maliyet olarak görmektir. Rakibinin katalog’unu alıp örnek göstererek aynısından yaptırmak sadece amatör bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın ekonomik olarak avantajı olsa da, çok büyük imaj zedeleyici bir durumdur.

Rakiplerinizle birebir aynı katalog’u yaptırmanın ekonomik avantajları nelerdir;

  • Ürünlerle ilgili fotoğraf çektirmek zorunda kalmasınız. (Rakibiniz kendi fotoğraflarını kullandığını fark ettiğinde ciddi bir problemle karşı karşı karşıya kalırsınız.)
  • İçerik geliştirmek zorunda kalmazsınız. (Rakibiniz kendi içeriklerini kullandığını fark ettiğinde hoş olmayan bir durumda kalırsınız.)

Profesyonel Fotoğraflar / Görseller

Telefonla ya da amatör ışıkta çekilen fotoğrafları katalog’da kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü hepimizin görsel hafızası daha kalıcıdır. Fotoğraf çekimini masraf değil, bir yatırım

Anlaşılır ve Kolay Ulaşılabilir İçerik

Olmazsa olmazlardan birisi de anlaşılır bir dilde içerikleri bulunan ve katalog’da aranılan başlıkların kolay bulunabilir olmasıdır. Bu hem katalog tasarımı hem de katalogun içerik yapısıyla ilgilidir.

Renkler ve Uyum

Kurumsal renklerinizi katalog tasarımında da yansıtmanız prestijli bir görünüm sağlayacaktır. Alakasız renklerden kaçının, hedeflediğiniz doğrultuda dikkat çekici renkler de kullanmanız bazı durumlarda faydalı olacaktır.

Kaliteli Baskı

Profesyonel katalog tasarımını yaptırdınız, çok güzel. Ancak baskı kalitesi de aynı oranda profesyonel olmazsa istediğiniz algıyı oluşturamayabilirsiniz. Bu nedenle baskı konusunda da kaliteli ve güvenilir bir matbaa ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Katalog Tasarımı Konusunda Kiminle Çalışabilirim?

Katalog tasarımı konusunda bireysel çalışan kişilerle ya da firmalarla çalışmanız mümkündür. Ancak güvenle çalışmak istiyorsanız, karşınızda bir firma olmasına dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bu konudaki arayışınıza son noktayı koymak için deneyimli, güvenilir ve profesyonel ekibimizle tanışabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaşın.

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Facebook
Twitter

Benzer Blog Yazılarımız.