Kullanıcı Dostu Web Tasarım

kullanıcı dostu web tasarım

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Nedir?

Kullanıcı dostu web tasarımı; adından da anlaşılacağı üzere kullanıcı odaklı planlanmış, aranılan konuya kolay ulaşılabilir yapıda ve bunun gerekliliklerini yerine getiren web sitelerine verilen isimdir. Ziyaretçiyi uğraştırmadan, en kısa yoldan istediğine ulaştırmak temel hedef olmalıdır. Bu konuda bir çok test yapılmakta ve kullanım alışkanlıklarının değişmesiyle de gelişmeler olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, günümüzde en çok önemsenen konuların başında mobil uyumluluk ve mobil deneyim gelmektedir. Çünkü web siteleri %70’in üzerinde bir oranda mobil cihazlardan ziyaret edilmektedir.

Mobil uyumluluk kadar web sitesi hızı da son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar ilk 5 saniye içerisinde web sitesinde kalıp kalmayacaklarına karar vermektedir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarımının Özellikleri Nelerdir?

  • Dikkatleri çeken detaylar ekleyin. Bu detaylar bazen kısa sloganlar, bazen de görseller ya da videolar olabilir.
  • Web sitenizde firmanızı ya da markanızı yansıtan ve doğru anlatan içerikler kullanılmalıdır
  • Kullanıcılar web sitenizde çok rahat gezmeli, kaybolmamalıdır.
  • Web sitesi hızlı yüklenmelidir. Kimsenin fazla zamanı yok!
  • Yapılacak web tasarım çalışması tüm cihazlarda senkronize açılmalıdır. Özellikle mobil uyum günümüzde olmazsa olmaz konuların başında gelmektedir.
  • Web sitesinde kullanılan renklerin firmanızla uyumuna dikkat edin.
  • Görsel ya da videoların profesyonel olması web tasarımı için çok önemlidir. Bu konuya da çok dikkat etmelisiniz.

Tüm bu maddeleri daha detaylı şekilde size anlatmaya çalışacağız.

Web tasarımının kullanıcı dostu olması için nelere dikkat etmelisiniz?

1. Mobil Uyumluluk

Kullanıcıların %70’inden fazlası mobil cihazlardan araştırma yapıyor ve web sitelerini ziyaret ediyor. Bu nedenle mobil cihazdan web sitenize girildiğinde de vermek istediğiniz mesajı net olarak vermeli ve mükemmel bir deneyim yaşatmalısınız. Bunun için kullanıcı dostu web tasarımını kurgularken mobil gerekliliklere önem vermeli, kullanıcılara kolay ulaşabilir bir içerik mimarisi sunmalısınız.

2. Web Sitesi Hızı

Kimsenin fazla zamanı yok! Bu nedenle web sitenize giren kişilerin 5 saniye içerisinde karar verip, web sitenizde kalmaya devam ettiği ya da web sitenizden çıkıp gittiği gerçeğini bilmelisiniz. Bunu dikkate alarak gerekli optimizasyonları yapmalı, gereksiz içerikleri, eklentileri ya da görselleri kaldırmalısınız. Teknik olarak da bütün yapılandırmaların olması çok önemlidir.

3. Etkili Görseller

Sosyal medya mecralarından da bileceğimiz üzere, insanlar artık görsel ve video odaklı yaşıyor. Bu nedenle web tasarım çalışması yaparken çok kaliteli bir içeriğiniz de olsa, bunu uygun profesyonel çekilmiş görsellerle ya da stok fotoğraflarla zenginleştirmeniz büyük fayda sağlar. Kullanılan görsellerin boyutlandırmasına, size özel hale getirilmesine özen göstermeniz kaliteyi arttıracaktır.

4. Profesyonel İçerik

Bazı insanlar detayları sever. Çalışacağı firmaya karar vermeden önce sizi detaylı şekilde incelerken profesyonel içeriklerle karşılaşması pozitif etki yaratacaktır. Başlık, alt başlık ve detay içerikleri doğru tanımlamak ve içerikleri bu doğrultuda oluşturmak kullanıcıların aradıklarını kolay bulmasını, ilgilendikleri içerikleri rahatlıkla okumasını sağlar. Bu da kullanıcı dostu web tasarımınızın kalitesini arttıracaktır.

5. Kullanışlı Navigasyon ve Menü

Sektöre ya da hedeflere göre bazen gizli, bazen açık menü tercih edilebilir. Önemli olan kullanıcıların aradıklarına rahat ulaşabilmeleri ve karmaşayla karşılaşmamalarıdır. Ayrıca web sitenizin alt kısmında bir site haritası niteliği taşıyan navigasyon kullanmanız da kullanıcılara yol gösterici olacaktır.

6. Renk Seçimi

Web tasarımında en önemli konuların başında renk seçimi gelmektedir. Renk karmaşası yaşamamalı, kurumunuzun ya da markanızın kurumsal kimlik tasarımına uygun bir renk tercih edilmelidir. Birbiriyle uyumlu olmayan ve ya konunuzla ilgili olmayan renk kullanımları amatör bir görüntüye sebep olacaktır. Bunun yerine kalitenizi yansıtan uyumlu renkler tercih edilmelidir. Bu konuda uyumlu renkleri bulabileceğiniz bir çok web sitesi mevcuttur.

Sosyal Medya'da Paylaşın.

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Facebook
Twitter

Benzer Blog Yazılarımız.