HTML5 Nedir?

html5 nedir

HTML5, web sitelerinin temelini oluşturan HTML işaretleme standardının 5. sürümüdür. En çok tercih edilen tarayıcılar olan Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Opera gibi tarayıcıların güncel sürümleri tarafından desteklenmektedir.

HTML5 Nasıl Kullanılır?

Diğer tüm HTML kodları gibi HTML5 için de bilgisayarınızdaki not defteri benzeri programlarla kullanabilirsiniz. PC için Notepad++ ve Macbook için TextMate programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu 2 program da HTML5 özelliklerine uygun renklendirme, kısayollar vb. özellikler mevcuttur.

HTML5’in Avantajları Nelerdir?

Dahili Ses ve Video Oynatabilme Özelliği

Önceki HTML sürümlerinde, web sitesi içerisinde ses ve video gibi objeler için Flash Player ve Quicktime gibi ekstra programlar kullanmak zorunda kalınıyordu. Kullandığınız programdaki herhangi bir hatada video ya da ses oynatmada sorun yaşanıyordu. HTML5 ile bu sorun tamamen ortadan kalktı ve video – ses gibi dosyalarınız direk web sitesinin içerisine gömülür duruma geldi.

Temiz Kod Yapısı

Temiz kod yapısı sayesinde web siteleri daha hızlı açılmakta ve birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Örneğin hızlı açılan bir web sitesinden geri dönüş oranınız, reklam performansınız daha yüksektir. SEO için de büyük öneme sahiptir. Çünkü Google gibi arama motorları kodlar arasında kaybolmadan web sitenizin içeriğini rahatlıkla analiz edebilmektedir.

Çevrimdışıyken Önbelleğe Alma Özelliği

Eğer bir kişi web sitenizi ziyaret etti ve internet bağlantısı koptuysa, HTML5 sayesinde cihazın önbelleğine alınmış kopyasını ziyaretçinin cihazından görünmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil Optimizasyon Gücü

HTML5, mobil web siteleri oluşturulması için özel bir optimizasyona sahiptir. Responsive web siteleri, HTML5 teknolojisiyle hazırlanmaktadır. 

Sosyal Medya'da Paylaşın.

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Facebook
Twitter

Benzer Blog Yazılarımız.