NoSQL Nedir?

noSQL nedir?

NoSQL Nedir?

Veritabanı, web tasarım denildiğinde sık olarak karşımıza çıkan bir kavram olmaktadır. NoSQL ise ilişkisel olmayan bir veri tabanı mimarisine verilen isimdir. NoSQL veritabanında en yaygın olanları sıralamak gerekirse: doküman, anahtar – değer, geniş sütun ve grafiktir. Esnek bir mimariye ve kolayca genişletilebilen veri yapılarına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

NoSQL Veritabanı Türleri Nelerdir?

1. Doküman Veritabanları

Yapısal olarak JSON’a benzerliği dikkat çekmektedir. Her doküman JSON veri yapısında da karşılaştığımız çiftler halinde alanlar ve değerlere sahiptir

2. Anahtar – değer Veritabanları

Her eleman bir anahtara ve bir değere sahip olmaktadır. Bilgisayar biliminde kullandığımız sözlük (dictionary) ya da harita (map) yapısındaki gibi değerlere ulaşmak için değere ait anahtar kullanılır.

3. Geniş – Sütun Veritabanları

Veriler tablolarda, satırlarda ve dinamik sütunlarda tutulmaktadır. Geniş – sütun veri modeli dinamik sütun yapısına sahip olduğu için SQL (ilişkisel veri tabanı) mimarisini bu konuda geride bırakır.

4. Grafik Veritabanları

Veriler boğum (node) ve edge (köşe) yapısında tutulmaktadır. Boğumlar asıl verileri barındırıyorken, köşeler ise boğumlar arası ilişkisel verileri tutmaktadır.

Sosyal Medya'da Paylaşın.

WhatsApp
Telegram
LinkedIn
Facebook
Twitter

Benzer Blog Yazılarımız.